Bakteriální rezistence na antibiotika je považována za jeden z nejzávažnějších globálních medicínských problémů současnosti. Vzrůstající počet rezistentních kmen ů je přímo úměrný neustále vzrůstající spotřebě antibiotik, za kterou je zodpovědný nejen lékař, ale také pacient.
Zahraniční zkušenosti ukazují, že pacienti mohou na svého lékaře vykonávat poměrně silný nátlak a nutit ho k předepsání antibiotika i v případech, kdy to on sám nepovažuje za nutné nebo dokonce vhodné. Pro lepší porozumění situaci v naší zemi jsme v roce 2008 provedli dotazníkové šetření u 1 242 dospělých respondentů ze čtyř krajů České republiky.
Výsledky ukázaly, že česká společnost, ač má výrazné mezery ve znalostech o problematice infekcí a antibiotik, ve většině případů respektuje a dodržuje rozhodnutí lékaře a nenutí ho do předepsání antibiotika. Spokojenost se současným systémem vyjadřuje fakt, že pouze 13 % respondentů by si přálo mít možnost koupit si antibiotikum bez lékařského předpisu a celých 95 % souhlasí s povinným očkováním.
V České republice existuje propracovaný systém dlouhodobého vzdělávání odborné veřejnosti, avšak pro nápravu současného stavu je nutné začít v této problematice vzdělávat také laickou veřejnost od dětského věku.