V souborném referátu je analyzován vliv elektivního císařského řezu na neonatální mortality a morbiditu. U novorozenců po elektivním císařském řezu (bez nástupu děložní aktivity) je statisticky významně vyšší riziko vzniku akutní respirační insuficience, deficience surfaktantu a perzistující plicní hypertenze.
Respirační morbidita je způsobena přerušením fyziologických hormonálních změn před spontánním začátkem porodu. Dominantní úlohu v re-absorpci amniální tekutiny v plicích novorozence mají amiloridsenzitivní natriové kanály v alveolárních epitelových buňkách.
Význam mechanických faktorů (např. komprese hrudníku při vaginálním porodu) je velmi limitovaný. Výhodou elektivního císařského řezu jsou snížení perinatální asfyxie, snížení porodního traumatismu a snížení incidence aspirace mekonia.
Novorozence s komplikacemi po císařském řezu je nutné ošetřovat odděleně od matky v prostředí jednotek intenzívní a/nebo intermediární péče, kde existuje reálně zvýšené riziko vzniku nozokomiálních infekcí.