Denní stacionář (DS) představuje optimální prostor pro psychiatrickou rehabilitaci pacientů s psychotickým onemocněním v době křehké remise po propuštění z hospitalizace. Představujeme šestitýdenní skupinový strukturovaný stacionární program integrované terapie určený pacientům s onemocněním schizofrennního spektra ve stabilizační fázi léčby.
V jednoroční prospektivní terénní studii mapujeme frekvenci relapsu, změny psychopatologie (PANSS) a kvality života účastníků (Schwartz Outcomes Scale-10, SOS-10, WHOQOL-BREF and Social Integration Survey, SIS). Vstupní soubor tvořilo 144 pacientů (77 mužů), kteří absolvovali denní stacionář mezi lednem 2006 a zářím 2008 a souhlasili s účastí ve studii.
Do roka po absolvování programu bylo hospitalizováno 11% osob ze sledovaného souboru (N=105). Psychopatologie se po absolvování programu významně snížila ( p < 0,001) a skóry PANSS zůstaly nízké i po roce od zahájení programu.
Skór SOS byl po absolvování programu významně vyšší v porovnání se vstupní hodnotou (p = 0,016). Zvýšení skóru SOS po roce v porovnání s výstupní hodnotou nebylo statisticky významné (p = 0,094).
Kvalita života měřená dotazníkem WHOQOL. BREF se po absolvování programu významně zvýšila v oblasti subjektivního zdraví ( p = 0,001) a v oblasti prožívání (p = 0,009).
Po roce došlo v porovnání s výstupními hodnotami k významnému zvýšení v oblasti prostředí (p = 0,048). Po programu se významně zlepšila kvalita soci álního života ( SIS) v oblasti přiměřeného chování (p = 0,028), komunikace (p = 0,004) a běžných činností (p = 0,019).
Kromě těchto oblastí byl po roce významně vyšší skór také v oblasti empatie ( p = 0,006). Kvalita života pacientů, která byla před programem nižší než kvalita života kontrolní zdravé populace, se po programu významně zlepšovala (týden 6) a zlepšení přetrvávalo i po roce