Efektivita kognitivní remediace na kognitivní deficit u schizofrenie je opakovaně prokazována jak na úrovni psychometrické, tak i na úrovni fyziologické. Kognitivní remediace pomocí speciálně vyvinutých počítačových programů vykazuje signifikantní pozitivní výsledky především v parciálních kognitivních oblastech u pacientù se schizofrenií.
Tato práce je součástí podprojektu Centra neuropsychiatrických studií (CNS), jehož cílem je vytvořit registr neuropsychiatrických pacientù s prokázaným kognitivním deficitem, prospektivnì je sledovat a zároveň ověřit možnosti nefarmakologických intervencí při zmírnění kognitivního deficitu a eventuálním zabránění další deteriorace. Ve studii jsme srovnávali krátkodobé výsledky, klinickou změnu stavu po kognitivní remediaci při laboratorním (trénink kognitivních funkcí pomocí počítačů a při klinickém postupu (trénink kognitivních funkcí v rámci komplexního rehabilitačního programu) u pacientů se schizofrenním onemocněním.
Výsledky našeho výzkumu potvrzují pozitivní krátkodobý parciální vliv laboratorního přístupu na kognitivní deficit. Laboratorní přístup pomocí počítačového programu prokázal navíc generalizační efekt v rámci kognitivní domény pracovní paměti.
Komplexní přístup se prokázal efektivní při generalizovaných deficitech