Charles Explorer logo
🇨🇿

Využití susceptibilitni váženého zobrazování (SWI) k charakterizaci stavu pacientů s Alzheimerovou chorobou: detekce mikro krvácení a tkáňových změn v bazálních gangliích

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2010

Abstrakt

Technika susceptibilitně vážených MR obrazů (SWI) se stala vhodným nástrojem k detekci mikro krvácení (MK) a také sledování změn signálu v bazálních gangliích. Tyto změny signálu jsou přisuzovány zvýšené koncentraci železa, ale mohou být také způsobeny kalcifikacemi nebo starším krvácením.

V této studii bylo SWI použito k detekci MK a signálových změn v nucleus caudatus (NC), putamen (PUT) a globus palidus (GP) u pacientů s Alzheimerovou chorobou (AD) a mild cognitive impairement (MCI). Materiál a metody: Celkem bylo zhodnoceno 47 subjektů, z toho bylo 19 pacientů s AD, 16 pacientů s MCI a 12 zdravých subjektů.

Vyšetření byla realizována na MR systému Siemens Trio Tim 3T a měření SWI bylo provedeno s následujícími parametry sekvence: TR = 33 ms, TE = 20 ms, sklápěcí úhel = 15o, velikost voxelu 0,6 x 0,6 x 0,8 mm, čas měření 5:20 min. Byl hodnocen relativní signál v NC, PUT a GP a v celém zobrazeném objemu mozku zaznamenán počet jednotlivých MK.

Změny signálu v BG a počet MK byly korelovány s údajem MM