Charles Explorer logo
🇨🇿

Velikost efektu v krátkých kognitivních testech mezi mladými zdravými jedinci a seniory: pilotní studie

Publikace |
2010

Abstrakt

Cílem studie bylo změřit rozdíl v kognitivním výkonu u zdravých jedinců odlišných věkových skupin pomocí jednoduchých testů. Bylo vyšetřeno 42 zdravých dobrovolníků průměrného věku 25,5 - 5,8 roku (50% žen) a 42 zdravých dobrovolníků průměrného věku 69,2 - 6,9 roku (50% žen).

Baterii testů tvořily testy měřící psychomotorické tempo (vyjmenovat 12 měsíců), pozornost a pracovní paměť (střídání měsíců a dnů v týdnu), sémantickou verbální fluenci (vyjmenovat 12 zvířat, 12 jmen osob), paměť a motorické učení. K výpočtu velikosti efektu bylo použito Cohenova d a neparametrické varianty GCLESS (generalization of common language effect size statistics).

U seniorů byl zaznamenán významný rozdíl ve srovnání s mladými ve všech sledovaných parametrech testů kromě chyb ve vybavení z paměti. Největší změny byly zaznamenány v paměti d = -1,52 (A = 0,85), střídání měsíců a dnů v týdnu d = 1,07 (A = 0,80), sémantické slovní produkci jmen d = 1,05 (A = 0,81) a motorickém sekvencování d = 0,84 (A = 0,77).

Mnohé testy, k jejichž provedení není potřeba žádných speciálních nástrojů a jejichž doba trvání je menší než 1 minuta, jsou citlivé k zachycení fyziologického úbytku kognitivních funkcí.