Cílem studie je zhodnocení výsledků korektivní osteotomie nesprávně srostlých fraktur distálního radia, ke zhodnocení stupně korekce nebo jej í případné ztráty a porovnání klinický a radiologických výsledků s relevantními literárními údaji. Osteotomie distálního radia s vložením štěpu jsou výkony korigující malformace vzniklé po některých špatně zhojených zlomeninách dolního konce radia.
K těmto výkonům indikujeme aktivní, relativně mladé pacienty s prokázanou symptomatologií a korelujícím rtg nálezem. Tento výkon nedoporučujeme u starých pacientů adaptovaných na funkční omezení, u pacientů s degenerativními změnami, výraznou osteoporózou, fixovanými karpálními instabilitami či algoneuro-dystrofickým syndromem.
Před vlastním výkonem je potřeba zajistit řádnou rtg dokumentaci, provést pečlivé předoperační plánování a vyhotovit předoperační schéma s jednotlivými kroky korekce. Stejně jako v ostatních oborech medicíny, tak i v traumatologii platí, že nejlepší léčbou je prevence.
V tomto případě to znamená zejména zabránit vzniku deformit distálního radia zlepšenou léčbou primárních zlomenin (posouzení stability, správné vedení konzervativní léčby, aktivnější přístup při léčbě nestabilních zlomenin).