Za použití dat z pěti otevřených sledování účinnosti a bezpečnosti escitalopramu (Cipralex), které organizoval originální výrobce (Lundbeck) v České republice mezi lety 2003 a 2007 (N = 27183), byla provedena analýza efektivity a výskytu nežádoucích účinků u osob v nižším a ve vyšším věku. Hlavním vstupním kritériem do sledování byla indikace terapie escitalopramem.
Nejčastějším důvodem pro nasazení escitalopramu byla deprese (37,1%), následovaná kategorií úzkostných a neurotických poruch (28,7%). Hodnocení vlivu věku bylo založeno na dvou různých věkových hranicích.
První typ analýz se zaměřil na zjištění rozdílů mezi pacienty ve věku do 49 let včetně a 50 let a více. Druhé hodnocení porovnávalo pacienty ve věku do 64 let a 65 let a více.
Osoby ve vyšším věku pozorovaly první zlepšení o 1-2 dny později nežli osoby mladší. Po 2,5 až 3 měsících léčby se terapie ukázala jako mírně účinnější u osob mladších (přibližně o 0,15 bodu závažnosti onemocnění podle CGI) za použití obou kritérií.
U 8,3% léčených byly zaznamenány nežádoucí účinky. Nežádoucí účinky se překvapivě vyskytovaly méně často u osob starších nežli mladších.
Tato poolovaná analýza potvrzuje předchozí nálezy o účinnosti a bezpečnosti escitalopramu v kontrolovaných studiích, a to včetně nálezů u starších osob.