V naší studii jsme se snažili srovnáním funkčních výsledků s minimálním ročním follow up určit, zda vedle nových a též velmi nákladných technik obstojí mnohem levnější a jednodušší technika perkutánní transfi-xace K-dráty. Studie nám pomohla změnit pohled na operační léčbu zlomenin proximálního humeru.
Už první rozbory funkčních výsledků po zavedení úhlově stabilních technik v našem traumacentru ukázaly výrazně horší efekt léčby perkutánně zavedenými K-dráty u víceúlomkových zlomenin proximálního humeru. Techniku jsme proto z našeho repertoáru prakticky vyřadili.
Ve shodě s jinými autory používáme nitrodřeňový hřeb pro dvouúlomkové, tříúlomkové a některé méně dislokované čtyřúlomkové zlomeniny. Úhlově stabilní dlahu pak užíváme u výrazně dislokovaných čtyřúlomkových zlomenin. I v případě složitějších zlomenin, pokud je celistvá kalota, primárně uvažujeme o hřebu a limitovaný transdeltoidální anterolater ální přístup nám umožňuje případnou konverzi na dlahu.
Pokud je hlavice rozlomena či luxována, pak u starších pacientů provádíme primárně hemiartroplastiku, u mladších se snažíme vždy o rekonstrukci hlavice.