Cílem práce je zhodnotit soubor námi operovaných pacientů z hlediska příčin vzniku a výsledků dekompresní operace u syndromu Guyonova tunelu. Představujeme soubor 13 pacientů operovaných v letech 2007-2010 pro diagnózu kompresivní úžinové mononeuropatie n.ulnaris v Guyonově tunelu.
Sledovanými klinickými parametry byla síla v addukci V. prstu, rozsah hypotrofie m. interosseus primus a rozsah hypestézie v inervační zóně nervu. Sledovanými EMG parametry byla rychlost motorického a senzitivního vedení přes oblast operovaného Guyonova tunelu.
Byl hodnocen subjektivní výsledek operace. Výsledky nebyly srovnány s kontrolní skupinou.
Bylo zjištěno statisticky významné pooperační zlepšení ve všech sledovaných EMG i klinických kvalitách (p~0,02-0,003). Až na jednoho pacienta všichni (90 %) udávají pooperační zlepšení, naopak předoperačně zjištěná výrazná porucha motorického vedení významně ovlivnila výslednou motorickou funkci.
Syndrom Guyonova tunelu tvoří v našem souboru pacientů 0,8 % všech úžinových syndromů horních končetin. Komprese n. ulnaris v oblasti zápěstí je mezi ostatními úžinovými syndromy horních končetin relativně vzácná a počet prací publikujících výsledky řešení tohoto onemocnění je velmi malý.
Ačkoli bylo popsáno množství příčin komprese n. ulnaris v oblasti zápěstí, v našem souboru bylo pouze u jednoho pacienta nalezeno ganglion. Myslíme si tedy, že většinu případů lze na základě útlaku hypertrofickým lig. carpi palmare označit jako "neuritida vzniklá na podkladě chronické mikrotraumatizace".
Syndrom Guyonova tunelu je dobře chirurgicky řešitelné onemocnění. Podobně jako u jiných kompresivn ích syndromů má chirurgická dekomprese tím lepší výsledky, čím dříve je operačně řešena