Zevní radioterapie karcinomu prostaty se na přelomu tisíciletí významně posunula kupředu - objevily se nové ozařovací metody, byl prokázán přínos kombinace ozařování s hormonální terapií a zlepšily se výsledky léčby. Plánování radioterapie s využitím počítačové tomografie a kalkulace rozložení dávky v prostoru nastartovaly rozvoj konformních technik radioterapie (trojrozměrná konformní radioterapie 3D-CRT, radioterapie s modulovanou intenzitou IMRT).
Další pokrok v technologii zobrazování zahájil etapu radioterapie řízené obrazem (IGRT), která posouvá konformní techniky na vyšší úroveň kvality a bezpečnosti. Pokročilé formy radioterapie jsou spojeny s lepší distribucí dávky oproti technikám konvenčním, což se projevuje významným šetřením zdravých tkání.
Randomizované studie přinesly důkazy o tom, že suprakonvenční dávky záření zvyšují pravděpodobnost kontroly nádoru. Kombinace radioterapie s neoadjuvantní/adjuvantní hormonální terapií dosahuje u pacientů s vysoce rizikovým karcinomem prostaty lepších výsledků než radioterapie samotná.
Randomizované studie ukázaly, že kombinovaná léčba zlepšuje nejenom kontrolu nádoru, ale zlepšuje také celkové přežití.