Cíl: Porovnání výsledk ů audiologických a otoneurologických testů před radiochirurgií Leksellovým gama nožem u pacientů s vestibulárním schwannomem a po ní. Výsledky byly hodnoceny v korelaci s MR mozku a PC volumometrií.
Sledovali jsme změnu velikosti nádoru a vyhodnocovali efekt léčby. Zaměřili jsme se na záchyt komplikací léčby ve smyslu zhoršení sluchu, tinnitu, vertiga, instability, projevů neuropatie n.
V, vzniku poruchy funkce n. VII, hypo-resorpčního hydrocefalu.
Soubor a metodika: Dvacet sedm pacientů sledovaných v letech 1999-2009. Provedeno komplexní neurootologické vyšetření před léčbou a po ní.
Follow-up po radiochirurgii byl 20-132 měsíců, průměr 50 měsíců. Výsledky: Úspěšnost léčby byla 81 %, u 5 (19 %) nemocných došlo ke zvětšení nádoru.
Z toho byli tři pacienti úspěšně léčeni reiradiací, jedna pacientka byla léčena úspěšně mikrochirurgicky s pooperačními komplikacemi a jeden pacient léčen úspěšně kortikosteroidy. Zachytili jsme jednu pacientku s progresí hyporesorpčního hydrocefalu.
Celkový záchyt komplikací tvořil 22 %. Závěr: Monitoring otoneurologického profilu přispěl k odhalení některých komplikací léčby Leksellovým gama nožem.
Záchyt komplikací je pro další osud pacienta významný. Výsledky studie ukazují na potřebnou roli neurootologa ve sledování pacientů s vestibulárním schwannomem