Charles Explorer logo
🇨🇿

Pokroky v léčbě Hodgkinova syndromu

Publikace na 3. lékařská fakulta |
2013

Abstrakt

Hodgkinův lymfom (HL) je maligní onemocnění lymfatického systému. Incidence v Evropě a Severní Americe je 2-3/100 000 obyvatel/rok.

Hodgkinův lymfom se vyskytuje u všech věkových skupin, nejčastěji ale postihuje mladé lidi. Účinná polychemoterapie a optimalizace techniky rádioterapie změnila prognózu dříve nevyléčitelného Hodgkinova lymfomu v onemocnění s jednou z nejpříznivějších prognóz mezi malignitami dospělých. V současné době dosahuje léčbou první linie více než 85-95 % pacientů dlouhodobé remise.

I v případě recidívy může být až 50 % pacientů úspěšně vyléčeno vysokodávkovanou chemoterapií následovanou autologní transplantací periferních kmenových buněk. Současné studie nejsou nutně zaměřeny na zvyšování účinnosti léčby, ale spíše se zaměřují na snížení akutní toxicity a pozdních následků snížením intenzity léčby.

Jednou z nadějných strategií je stratifikace intenzity léčby podle časné odpovědi tumoru detekované pomocí pozitronové emisní tomografie. Pacienti s dobrou odpovědí - menším rizikem -mají možnost být léčeni v menší míře.

V současné době jsou další studie zaměřené na testování nových léků, optimalizaci léčby starších pacientů a pacientů s nodulárním Hodgkinovým lymfomem s predominancí lymfocytů.