Popáleniny patří k nejzávažnějš ím úrazům ve všech věkových skupinách. Léčba popálených je dlouhodobá, náročná a je spojena s celou řadou komplikací, které často zanechávají trvalé následky.
Technologický rozvoj posledních dekád, pokroky v intenzivní péči (resuscitační péče, ventilace, antibiotická terapie, imunologie, metabolická a nutriční podpora atd.) a vytvoření superspecializovaných popáleninových center vedly ke kvalitativnímu zlepšení péče o popálené. Z chirurgického pohledu mělo na významné snížení morbidity a letality největší vliv zavedení časné nekrektomie a transplantace popálených ploch dermoepidermálním (DE) štěpem.
Tento způsob léčby je však limitován u kriticky popálených pacientů s postižením více než 60 % tělesného povrchu s nepoměrem mezi velikostí potenciální odběrové plochy a rozsahem popálené kůže. DE štěp přenáší z dárcovského místa pouze malé množství elastické dermis, transplantát má tendenci se retrahovat, což může vést ke vzniku jizevnatých kontraktur.
Trvalé jizevnaté následky pak vyžadují další náročné rekonstrukční výkony, zpomalují a často i znemožňují zpětné začlenění pacienta do společnosti. Použití arteficiální kožní náhrady Integra respektující fyziologickou bilaminární strukturu lidské kůže je vhodnou moderní alternativní metodou krytí rozsáhlých kožních defektů nejen u popáleninových traumat, ale též u dalších závažných poranění a stavů provázených ztrátou velké kožní plochy.