ÚČEL STUDIE: Hallux rigidus je časté onemocnění prvního kloubu metatarsophalangea (MTP). Je to bolestivý stav, který výrazně snižuje pohyb kloubů.
U nemocí 3. a 4. stupně, klasifikovaných Coughlinem, je kromě resekční artroplastiky nebo artrodézy další alternativou chirurgické léčby první náhrada kloubů MTP. MATERIÁL A ZPŮSOBY: Ve skupině 27 pacientů se symptomatickým hallux rigidus bylo v období 2005-2009 provedeno 28 náhrad kloubů MTP pomocí implantátu TOEFIT-PLUS.
Tam bylo 24 žen a tři muži, s průměrným věkem 56.3 roků. Průměrná doba sledování byla 24 měsíců (rozmezí 4 až 48).
Indikace k chirurgickému zákroku zahrnovala hallux rigidus ve 20, stavy následující po Kellerově artroplastice u pěti, nekróza první hlavy metatarzu ve dvou případech a stav po Austinově proceduře u jednoho pacienta. Bolest, hodnocená podle skóre Kitaoka a rozsahu pohybu kloubů; Byly vyhodnoceny před operací a při závěrečné následné návštěvě to zahrnovalo také rentgenové hodnocení polohy implantátu a jeho integraci.
VÝSLEDKY: Z 28 použitých implantátů bylo devět hemiprostetik a 19 totálních náhrad kloubů. Průměrná doba mezi operací a úplným zatížením byla 6,6 týdnů (rozmezí 5 až 8). v obou skupinách.
Pooperační skóre Kitaoka bylo 87,1 (68-100) ve srovnání s předoperační hodnotou 36,3 (24-52) a tento rozdíl byl statisticky významný. Rozsah pohybu na prvním MTP se zlepšil ze 14,7 ° před operací na 38,5 ° po operaci Nebyl mezi oběma skupinami statisticky významný rozdíl ve funkci kloubu, jak bylo hodnoceno podle Kitaoka skóre a rozsahu pohybu (hemiprostetický vs. celkové náhrady kloubů).
Komplikace zahrnovaly prodloužené hojení kůže s menší dehiscencí ve čtyřech případech. Revizní operace byla vyžadována ve třech případech z důvodu omezeného pohybu kloubů spojeného s bolestí.
Ve třech případech ze skupiny totální náhrady kloubů byl rentgenový důkaz asymptomatické osteolýzy kolem falangální i metatarzální složky. Ve skupině hemiarthroplastů nebyla zaznamenána žádná osteolýza.
DISKUSE: Doposud bylo vyvinuto několik typů implantátů pro zmírnění bolesti a obnovení a udržení prvního pohybu MTP u pacientů s halucidem rigidus. Implantát TOEFIT-PLUS patří k nejnovějším.
Naše výsledky jsou v souladu s výsledky jiných v současnosti používaných náhrad, pokud jde o klinické a funkční hodnocení. Komplikace zaznamenané v naší studii jsou také podobné komplikacím uváděným v literatuře, které zahrnují aseptické uvolnění, dislokaci a mechanické selhání implantátu.
Neexistuje jednotný přístup k jejich léčbě. Artrodéza s trikortikálním štěpem se zdá být možností, ale přináší značné riziko selhání.
Protože u našich pacientů bylo aseptické uvolňování zaznamenáno pouze ve skupině totální náhrady kloubů, v poslední době byla upřednostňována hemiarthroplastika, protože má klinické a funkční výsledky stejně dobré jako celková náhrada kloubů. ZÁVĚRY: Naše výsledky s použitím náhrady TOEFIT-PLUS ukazují, že tento implantát je účinný při léčbě pokročilých stádií hniloby rigidus a má dobré klinické výsledky, tj.
Udržení pohybu v kloubu MTP na špičce, zmírnění bolesti a včasné zatěžování. Vzhledem k tomu, že hemiarthroplastika je spojena s menším počtem komplikací, jejichž potenciální léčba je snadnější, zdá se, že tento přístup má lepší vyhlídky než celková náhrada kloubů.