Endoskopické techniky byly do chirurgické léčby onemocnění štítné žlázy a příštítných tělísek zavedeny teprve nedávno. Bylo popsáno větší spektrum metod a přístupů.
Celosvětově nejrozšířenější technikou jsou minimálně invazivní video-asistovaná tyreoidektomie (MIVAT) a minimálně invazivní video-asistovaná paratyreoidektomie (MIVAP). Úhlové optiky, zvětšení a dokonalá iluminace umožňují z malé (? 3 cm) incize provést tyreoidektomii či paratyreoidektomii za současné identifikace a šetření nervů hrtanu a zdravých příštítných tělísek. Centrální přístup dovoluje eventuálně oboustranný výkon. Úzká indikační kritéria splňuje pouze kolem 10 z pacientů směřujících k tyreoidektomii a 25-75 % indikovaných k paratyroidektomii.
Jde především o vybraná benigní onemocnění štítné žlázy a primární hyperparatyreózu při solitárním adenomu. V současnosti bylo spektrum indikací MIVAT rozšířeno o malé, na štítnou žlázu omezené, dobře diferencované karcinomy ve skupině pacientů s nízkým rizikem a elektivní výkony u pacientů s RET mutací.
Výskyt komplikací těchto technik je srovnatelný s konvenční operativou. Mimo příznivé kosmetické následky patří k uváděným výhodám snížená bolestivost a kratší hospitalizace.