Preeklampsie je pro nás porodníky s trochou nadsázky řečeno "perspektivním onemocněním". Vyskytuje se pouze v těhotenství, a to predominantně, v průběhu jeho druhé poloviny.
Charakteristické příznaky lze vystopovat v současnosti u 5-8 % těhotných a lze předpokládat, že toto číslo do budoucna bude spíše mírně stoupat. Na vině je především rychle stoupající věk rodiček, který činí v současnosti v ČR 27 let u primipar.
Podle závažnosti příznaků se preeklampsie dělí na lehkou, středně těžkou a těžkou formu. Nejzávažnější formou onemocnění je eklampsie.
Rizika vážných mateřských komplikací, které mohou ojediněle u neléčených těžkých forem onemocnění skončit i smrtí ženy, jsou všeobecně známa. Rovně ž i rizika pro plod jsou dostatečně popsána.
Jedná se především o intrauterinní růstovou restrikci (IUGR) spojenou velmi často s iatrogenní prematuritou, protože jediným kauzálním řešením onemocnění je ukončení těhotenství a odstranění placenty. Děti narozené s IUGR jsou v současnosti předmětem mnoha studií, hlavně v souvislosti s předpokládaným zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění v dospělosti.
O následných rizikách samotných matek, které prodělaly v těhotenství preeklampsii, doposud mnoho studií publikováno nebylo. To se v současnosti mění a pozornost výzkumu se obrací k této problematice.
Z doposud publikovaných prací lze přeci jen usuzovat, že prodělaná preeklampsie představuje pro ženu v dalším životě určitá rizika.