Úvod: U pacientů s krvácením do trávicího traktu jsou často před urgentní gastroskopií k dispozici minimální informace o stavu pacienta. Mezi ně patří údaje o oběhových parametrech pacienta - hodnoty tlaku a pulzu.
Na základě těchto údajů dochází ke stanovení dalšího vyšetřovacího a terapeutického postupu. Na podkladě retrospektivních údajů jsme se snažili prokázat význam vstupního krevního tlaku a pulzu v hodnocení prognózy pacientů.
Metodika: Retrospektivně jsme sestavili soubor 52 pacientů urgentně endoskopovaných na naší klinice pro akutní krvácení do zažívacího traktu, u nichž jsme prokázali závažný endoskopický nález. U těchto pacientů jsme hodnotili vztah mezi vstupními hodnotami TK a P a mortalitou.
Dalšími parametry, které jsme sledovali, bylo Rockallovo skóre, věk, vstupní hodnota hemoglobinu, celková délka hospitalizace a délka hospitalizace na JIP, počet podaných transfúzí. Pacienty jsme měli rozdělené do 2 skupin podle hodnot TK a P: skupina A -pacienti stabilní (syst.
TK nad 100 mm Hg, P pod 100/min) a skupina B -pacienti nestabilní (syst. TK pod 100 mmHg a P nad 100/min).
Výsledky: Pacienti stabilní měli během hospitalizace méně krevních převodů, jejich hospitalizace na JIP a celková délka hospitalizace byla kratší než u pacientů nestabilních. Rozdíl mezi úmrností ve skupině A nebyl statisticky významný oproti úmrtnosti ve skupině B.
Závěr: Z našich výsledků vyplývá, že rozdíl mezi nemocniční mortalitou u pacientů nestabilních (skupina B) není statisticky signifikantně významný oproti pacientům stabilním (skupina A), p>0,05. Hodnota vstupní koncentrace hemoglobinu byla vyrovnaná v obou skupinách.
Počet podaných krevních transfuzí byl výrazně vyšší u nestabilních pacientů. Z našeho sledování vyplývá, že pro prognózu pacienta nebyl určující vstupní TK a P.
Pacienti nestabilní měli však delší dobu hospitalizace na JIPu a více krevních převodů.