Cílem studie bylo zjistit frekvenci vynechání dětí z pravidelného očkování, a to jak z důvodu odmítnutí, popřípadě opomenutí očkování ze strany rodičů dětí, tak z důvodu skutečné či domnělé zdravotní kontraindikace. Zjišťována byla také frekvence používání alternativních vakcín, které lze v rámci očkovacího kalendáře aplikovat na základě žádosti rodičů, či na doporučení lékaře.
Zkoumali jsme soubor 5038 dětí narozených od 1.1. 2000 do 31.12.2004 a registrovaných ve vzorku pediatrických ordinací. V tomto souboru bylo identifikováno 1284 případů neprovedených, neúplných nebo odlišných postupů v pravidelném očkování.
Neuskutečněná očkování v řádném termínu alespoň jednou vakcínou z důvodu zdravotní překážky (kontraindikace) byla zjištěna u 291 dětí (5,8 %); celkem bylo nalezeno 436 kontraindikací (u některých dětí se vyskytla více než 1 kontraindikace). Nejčastějším důvodem stanovení kontraindikace bylo postižení CNS (171 případů) charakterizované jako encefalopatie, epilepsie, případně jako nespecifikované onemocnění CNS. Šedesát devět dětí (1,4 % sledovaného souboru) zůstalo bez kompletního očkování alespoň jednou vakcínou (z důvodu opomenutí nebo odmítnutí).
Alternativní vakcíny byly ve sledovaném souboru podány celkem v 936 případech (18,5 %); ve 275 případech (5,5 %) byly použity z důvodů zdravotní kontraindikace, v 716 případech (14,2 %) na žádost rodičů, kteří vakcinaci hradili, u 55 dětí (1,1 %) byly alternativní vakcíny podány jak z důvodu kontraindikace, tak na žádost rodičů. Tyto v ýsledky naznačují, že kontraindikace a použití alternativních vakcín se vyskytují u nezanedbatelné části dětské populace; tato problematika by měla být systematicky monitorována.