Zhodnocení nové metodiky analýzy multifrekvenční bioelektrické impedance (MFBIA) u pacientek s kontrolovanou ovariální hyperstimulací a posouzení jejího významu v predikci a včasné diagnostice ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS). Typ studie: Prospektivní kontrolovaná studie.
Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha.
Metodika: Do studie jsme zařadili 53 žen s kontrolovanou ovariální hyperstimulac í. Impedance jsme měřili při frekvenci proudu 1, 5, 50 a 100 kHz.
U 13 pacientek se rozvinul OHSS III.-V. stupně podle Golanové klasifikace. Do kontrolního souboru bylo zařazeno 40 stimulovaných pacientek bez následného rozvoje OHSS.
Hodnoty impedance jsme měřili přístrojem MFBIA. Výsledky: Pokles hodnot impedancí mezi dnem odběru oocytů a dnem embryotransferu představuje statisticky signifikantní zvýšení relativního rizika (RR) rozvoje OHSS III.-V. stupně.
Nejvýznamnější korelace byla nalezena pro frekvenci 5kHz (RR 9,08 p20 oocytů - RR 5,71). Závěr: Pacientky s poklesem hodnot impedancí mají vyšší riziko rozvoje OHSS.
Prediktivní hodnota je nejvyšší pro frekvenci 5 kHz. Pro potvrzení našich předběžných výsledků je vhodné provést větší, nejlépe multicentrickou studii.