Cíl: Gilbertův syndrom (GS) je charakterizován chronickou nehemolytickou hyperbilirubinémií. Byly nalezeny mutace v promotorové i kódující oblasti genu UDP-glukuronyltransferázy (UGT 1A1).
Molekulární epidemiologie a vlastní genetická podstata GS v naší dětské populaci není dosud známa. Naším cílem bylo stanovit frekvenci UGT 1A1*28 polymorfismu v promotorové oblasti genu pro UDP-glukuronyltransferázu (TATA-box mutace) v dětském věku a vymezit jeho využití v klinické praxi.
Metoda: Polymerázová řetězová reakce (PCR) s detekcí zvýšení počtu TA sekvencí v promotorové oblasti genu pro UGT 1A1-TA(TA7)TAA u 53 pacientů s GS a 27 dětí v kontrolní skupině. Výsledky: Byly nalezeny následující genotypy: TA(6)/TA(6) (homozygot s normálními alelami nesoucí sekvenci [TA](6)TAA), TA(7)/TA(7) (homozygot s mutovanými alelami a sekvencí [TA](7)TAA) a TA(6)/TA(7) (heterozygot nesoucí mutovanou a nemutovanou alelu).
Chlapci byli postiženi častěji než dívky (79,2 % vs. 20,8 %). Byly nalezeny statisticky významně rozdílné hladiny bilirubinu u pacientů s GS ve srovnání s kontrolami (p<0,001).
Z 53 klinicky selektovaných pacientů s GS mělo 94,3 % homozygotní genotyp TA(7)/TA(7) a 5,7 % heterozygotní genotyp TA(6)/TA(7). Ze skupiny 27 kontrolních pacientů byla frekvence abnormální alely 51,9 %.
Jeden pacient (3,8 %) měl genotyp TA(7)/TA(7), 13 pacientů (48,1 %) genotyp TA(6)/TA(7), u 13 pacientů (48,1 %) byl nalezen normální genotyp TA(6)/TA(6). Frekvence genotypu TA(7)/TA(7) v naší náhodně vybrané dětské populaci byla kalkulována 8 %.
Závěr: TATA-box mutace mají významný vliv na sérovou hladinu bilirubinu. Homozygotní varianta TA(7)/TA(7)-box promotoru oblasti UGT 1A1*28 genu je silně asociována s GS především u dětských pacientů mužského pohlaví.
Naše nálezy mohou mít důležitý význam v klinické pediatrické praxi u d ětí s poruchami metabolismu bilirubinu.