V této práci, na základě nových poznatků, diskutujeme současný názor na roli imunitního systému v obraně proti nádorovým onemoc něním. Shrnujeme recentní důkazy o tom, že imunitní systém je schopen kontrolovat a regulovat růst nádorových buněk, zejména v ranných stádiích karcinogeneze.
Výsledky studií na myších i lidských modelech dále potvrzují, že imunitní systém účinně potlačuje nádorovéonemocnění v časných fázích, ve stádiu preneoplázie, a při úniku nádorových buněk imunitnímu dohledu je již imunitní reakce méně účinná. Tyto nálezy podporují ideu, že pokusy o aplikaci protinádorové imunoterapie v praxi mají největší naději na úspěch, jestliže bude imunoterapie aplikována v časných fázích onemocnění.
Protinádorová imunoterapie může být u lidí s vysokým rizikem vzniku nádoru uplatňována dokonce ještě před rozvojem onemocnění jako imunoprevence. Očkování proti virům, které způsobují nádorová onemocnění, ukazuje, že imunoprevence může vést k zásadnímu snížení počtu nádorových onemocnění.