IUGR je závažným rizikovým faktorem pro postnatální adaptaci a kvalitu dalšího vývoje těchto dětí. Poruchy vývoje centrální nervové soustavy jsou 5-10 krát častější u IUGR dětí v porovnání s AGA (Appropriate weight for Gestational Age) dětmi.
Cílem našeho sledování bylo upozornit na významné posturální odchylky v prvních 4 měsících života dětí, které mohou být rizikovými faktory pro vznik vadného držení těla (VDT). Pracovali jsme se dvěma soubory.
První soubor tvořily děti, které se narodily s diagnózou IUGR. Druhý, kontrolní soubor dětí odpovídal gestačnímu věku.
Děti byly kineziologicky vyšetřeny ve věku 1. týdne, 5. týdne a 4. měsíce a po 8 letech. Použité metodiky: posturální vývoj dle Vojty a aspekcí hodnocená posturální aktivita na břiše a na zádech.
Zaměřili jsme se na hodnocení držení osového orgánu a pletenců ramenních, pánevních. U školního věku jsme provedli standardní kineziologické vyšetření, včetně vyšetření stoje s olovnicí a podoskopu.
Všechny děti jsme vyšetřili expertním informačním systémem (EIS). Hodnocení jsme zaměřili na pohybové řetězce.
Hodnoty jsme zpracovali statistickými metodami softwarem CK B – plus.Výsledky:V průb ěhu prvních 4 měsíců života je počet odchylek v posturální aktivitě vyšší u souboru IUGR, zvláště 5. týden života má konfirmační charakter. Nejvýznamnější nálezy jsou: hyperabdukce kyčlí, anteflexe pánve, asymetrie trupu, protrakce ramen.
V roce 2009 jsme našli korelaci u hyperabdukce kyčlí v 5. týdnu života, koreluje s anteverzí pánve 2009, anteverze pánve v 5.t. s diastázou břišních svalů 2009,reklinace hlavy v 5. t. s hyperextenzí v ThL oblasti páteře v r. 2009. O tom bylo referováno na XVIII. sjezdu SRFM v Luhačovicích v roce 2011.
Pro zhodnocení myofasciálních řetězců jsme z vyšetření EIS vybrali zřetězení na přední ploše trupu a dolních končetin (DK), řetězce na zadní straně těla od šíje po šlachu Achilovu, kdy jsme zjistili asymetrické nálezy ve skupině IUGR výraznější proti skupině kontrolní.