Včasná diagnóza cystické fibrózy (CF) je jednoznačně považována za prognosticky příznivý faktor i za průkaz dobře fungující zdravotní péče. Zjištění o zhoršující se klinické diagnostice CF v posledním desetiletí nás vedla k tomu, že jsme zahájili pilotní studii novorozeneckého screeningu (NS) CF jako potenciálního nástroje zlepšení diagnostiky.
V období mezi 1. 2. 2005 až 2. 11. 2006 byl změřen imunoreaktivní trypsin (IRT) v suchých kapkách krve (na tzv. "Guthrieho" screeningových kartičkách) u 76 438 novorozenců z oblasti pokrývající 62 % populace v ČR. U 799 novorozenců (1,05 %) byla zjištěna koncetrace IRT 75 ng/ml a vyšší.
Tato skupina novorozenců byla považována za vysoce rizikovou z hlediska CF, a proto u nich byla provedena molekulárně- genetická analýza genu CFTR. Suché kapky s koncentrací IRT 75-150 ng/ml byly analyzovány na 5 nejčastějších mutací zahrnujících 83,8 % patologických alel v ČR.
Suché kapky s koncentrací IRT >150 ng/ml a kapky s jednou nalezenou mutací ze skupiny s koncentrací IRT 75-150 ng/ml byly analyzovány na 38 mutací pokrývajících 90,8 % patologických alel genu CFTR v ČR. Dvě mutace v obou homologních genech CFTR byly nalezeny u 11 novorozenců.
Jedna mutace byla nalezena u 53 novorozenců. U jednoho novorozence s 1 mutací byl potní test pozitivní (Cl- >60 mmol/l); u 45 byl potní test negativní (Cl- <30 mmol/l), u jednoho hraniční (Cl- 30-40 mmol/l; toto dítě je dále sledováno) a u 6 nebyl potní test proveden.
Pomocí NS bylo v uvedeném období diagnostikováno 12 dětí s cystickou fibrózou a zachyceno 52 heterozygotů - přenašečů. Medián věku při stanovení diagnózy pomocí NS byl 37 dnů.
U 4 dětí byla CF diagnostikována klinicky před výsledkem NS. Zjištěná incidence CF 1:6369 je překvapivě nižší, než by odpovídalo dosud popisované incidenci v ČR (1:2736).
Příčinou této diskrepance může být: 1. zatím stále relativně malý počet vyšetřených novorozenců vedoucí k chybě malých č ísel; 2. falešná negativita použitého modelu screeningu, což je velmi málo pravděpodobné; 3. vliv prenatální diagnostiky a rozhodnutí rodiny provést selektivní přerušení těhotenství při průkazu CF u plodu. Je zřejmé, že novorozenecký screening CF v podmínkách ČR je proveditelný a efektivní nástroj z hlediska jednotné a včasné diagnostiky CF.
Otevřenou otázkou zůstává, zda byly skutečně zachycovány všechny postižené děti, v tomto ohledu jsou nezbytné další studie.