ÚČEL STUDIE Operace deformity hallux valgus jsou v ortopedické chirurgii velmi dobře známy. Důležitou součástí těchto postupů je uvolňování měkké tkáně na boční straně prvního metatarzofalangálního kloubu.
Postupy měkkých tkání se běžně používaly ve 20. a 30. letech 20. století a v posledních sedmdesáti letech bylo publikováno několik technik uvolňování měkkých tkání. Zjistili jsme několik nepřesností mezi publikovanou anatomií a rutinním klinick ým výkonem. Účelem studie bylo popsat anatomii laterální části kloubu první metatarsofalangální kloubu, zejména uchycení svalu adductor hallucis, a posoudit, do jaké míry by měly být uvolněny laterální struktury prvního metatarsophalangálního kloubu pro korekci deformity hallux valgus.
MATERIÁL Popsali jsme a porovnali anatomii laterální části prvního metatarsofalangálního kloubu na 30 pitvaných vzorcích získaných z mrtvol, které splňovaly kritéria deformity hallux valgus. METODY Pro anatomickou pitvu byl použit standardní způsob přípravy; vzorky celé nohy včetně pánevního pletence byly fixovány ve formaldehydu, acetonu, ethylalkoholu a glycerolu.
Byl popsán podrobný průběh a tvar připojení aduktorového svalu, jakož i jeho vztah k laterální sesamoidní kosti, laterální části flexoru hallucis brevis a příčnému metatarzálnímu vazu. Propojení laterální kapsle kloubu bylo použito k ukázání průběhu laterálního kolaterálního vazu, sesamoidního vazu a připojené šlachy svalu adluctor hallucis a flexor hallucis brevis.
Následně jsme standardním podélným řezem uvolnili laterální sesamoidní vaz a poté uvolnili připojenou šlachu a laterální kolaterální vaz na úrovni kloubní mezery ve frontální rovině. Hodnotili jsme navrhovanou techniku z hlediska rozsahu uvolňování měkkých tkání a velikosti tenotomie nezbytné pro korekci deformity.
VÝSLEDKY Průměrná deformita valgus byla 32 ° (rozsah, 18 ° až 50 °). Ve 23 případech (77%) jsme nedokázali definovat prostor mezi středním okrajem haluciny adductor a flexor hallucis brevis.
Průměrná velikost uvolnění byla 6,4 mm (rozsah 5 až 15 mm) a šířka spojené šlachy na úrovni uvolnění byla 11,2 mm (rozmezí 8 až 15 mm). U naší techniky jsme nedosáhli uspokojivého uvolnění ve dvou případech (7%, odchylka 45 ° a 50 °).
DISKUSE Naše výsledky jsme porovnali s výsledky podobných anatomických studií. Zjistili jsme několik nepřesností v anatomických popisech adhezivního halucisového připojení.
Potvrdili jsme obtížnost oddělení halucitu adductor od laterální hlavy flexoru hallucis brevis v totální tenotomii aduktoru. Naše technika byla úspěšná při uvolnění postranních struktur prvního metatarsophalangálního kloubu.
ZÁVĚRY Naše studie ukázala, že dokonce i částečná tenotomie spojené šlachy svalu aduktoru haluciny a flexoru hallucis brevis je úspěšná při korekci deformity hallux valgus. Uvolnění musí být kombinováno s uvolněním laterálního sesamoidního vazu.