V této prospektivní studii shrnujeme naše zkušenosti se zavedením nové neinvazivní metody prenatální RHD, RHC a RHE genotypizace plodu z periferní krve RhD negativních těhotných žen s využitím PCR v reálném čase a specifických primerů a TaqMan sond navržených pro RHD a RHCE geny. Celkem bylo testováno 29 RhD negativních těhotných žen v rozmezí 14. a 40. týdne gravidity.
Výsledky neinvazivní prenatální RHD, RHC a RHE genotypizace plodu provedené na DNA extrahované z periferní krve matek jsme korelovali s výsledky imunohematologické analýzy pupečníkové krve po porodu dítěte. Výsledky genotypizace plodu v oblasti exonu 7 a exonu 10 RHD genu byly ve shodě s vyšetřením pupečníku u 29 z 29 RhD negativních těhotných žen, které porodily 13 RhD pozitivních a 16 RhDnegativních dětí.
RHC genotypizace plodu v oblasti exonu 2 byla správně provedena u 25 z 25 Rhchomozygotních těhotných žen, z toho 8 žen porodilo RhC pozitivní a 17 RhC negativní děti. RHEgenotypizace plodu byla rovněž správně provedena u 29 z 29 Rhe homozygotních těhotných žen, z toho 5 žen porodilo RhE pozitivní a 24 RhE negativní děti.
RHC a RHE genotypizace plodu je velmi cenná zejména v případě identifikace RhD negativního plodu vzhledem k amplifikaci další paternálně zděděné alely, jež je průkazem přítomnosti fetální DNA v mateřské cirkulaci. Doporučujeme proto provádět simultánní RHD, RHC a RHE genotypizaci plodu u RhD negativních aloimunizovaných těhotenství ve II. nebo III. trimestru gravidity za předpokladu, že matka nese příslušný Rh fenotyp (ccee, ccEe, Ccee).