Cíl: Podat přehled o struktuře operací vrozených srdečních vad ve velkém národním centru a pouk ázat na problémy dospělých v dlouhodobém sledování po operaci srdeční vady provedené v dětství. Soubor pacientů: V Dětském kardiocentru ve Fakultní nemocnici Motol v Praze bylo v letech 1977-2003 provedeno celkem 9 450 operací vrozených srdečních vad.
Operací na otevřeném srdci v mimotělním oběhu bylo 7 500 a 1 950 bylo provedeno na zavřeném srdci. Ročně se operuje průměrně 450 dětí.
Téměř 50 % operací se provádí u novorozenců a kojenců do jednoho roku věku. Počet reoperací představuje ročně 11 %.
Výsledky: Operační mortalita poklesla v posledních pěti letech na 1 %. Naprostá většina dětí je po operaci ve výborném stavu a má i dobrou kvalitu života.
V současné době 2 500 pacientů, operovaných pro vrozenou srdeční vadu v dětském věku, dosáhlo dospělosti. Pro další vývoj operované komplexní srdeční vady je třeba sledovat asi 50 % dospělých.
Jde zejména o pacienty po rekonstrukci výtokových traktů pravé a levé komory pomocí konduitu nebo homograftu (n = 453), po náhradách chlopní v dětském věku (n = 649), pacienty s jedinou funkční komorou, se systémovou pravou komorou s možným vývojem dysfunkce komorového myokardu s nebezpečím arytmií. Závěr: Na velké skupině dětí operovaných na centralizovaném pracovišti je popsán racionální vývoj operací s všeobecně nízkou operační mortalitou, a to i u nejmenších dětí se vzácně se vyskytujícími vrozenými srdečními vadami.
Tito operovaní pacienti přežívají v naprosté většině do dospělosti s dobrou kvalitou života. Polovina z nich vyžaduje však trvale kardiologické sledování.