Článek představuje případ úspěšné konzervativní léčby léze ductus pancreaticus u 50letého pacienta, který byl přijat na Anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) pro polytrauma po pádu z okna. Vedle dalších poranění byla zjištěna traumatická léze pankreatu s následným rozvojem akutní nekrotizující pankreatitidy.
Pacient byl indikován k provedení endoskopické retrográdní cholangiopankreatikografie (ERCP), kdy byl zjištěn únik kontrastní látky z ductus pancreaticus v oblasti hlavy pankreatu. Proto byl zaveden endoskopickou cestou drén.
Stav však nadále progredoval až do obrazu akutní nekrotizující pankreatitidy s peripankreatickými nekrózami, což vedlo k chirurgické revizi, během níž byly zavedeny břišní drény do peripankreatického prostoru. V dalším průběhu hospitalizace docházelo k velkým odpadům z břišních drénů, proto bylo u pacienta provedeno kontrolní ERCP prokazující nefunkční stent, který byl vyměněn.
Celkový klinický stav se poté již zlepšoval, drény se extrahovaly, pacient byl nadále ve stabilizovaném stavu. Pro přetrvávající zevní sekreci v místě dříve zavedeného drénu byl pacient indikován k léčbě depotním lanreotidem.
Po několika dnech se zevní píštěl uzavřela, pacient byl již nadále bez obtíží, na kontrolním ERCP, které bylo provedeno v odstupu 2 měsíců, byl již normální nález na pankreatickém vývodu.