Delší dobu je již známo, že u dospělých pacientů léčených pro chronickou renální insuficienci, resp. selhání ledvin, jsou nejčastějšími komplikacemi kardiovaskulární onemocnění. Pediatři se začali věnovat těmto komplikacím u svých pacientů poměrně pozdě, když hlavní zájem byl dlouho soustředěn hlavně na renální osteodystrofii a poruchy růstu.
V poslední době se ale tematika kalciumíosfátového metabolismu a jeho vztahu k poškození myokardu a cévního systému dostává do popředí i v pediatrii; svědč í o tom řada recentních sdělení v renomovaných periodicích. Přispěla k tomu i skutečnost, že se v pediatrii začaly užívat vyšetřovací metody schopné odhalit známky preklinické aterosklerózy a depozita kalcia v myokardu a cévách již v časných fázích renální insuficience (CIMT - carotis intima-media thickness - tlouštka dvojvrstvy intima-media karotických tepen, EBCT - elektron beam computer tomography, FMD - flow mediated dilatation - sonografické vyšetření endoteliální dysunkce periferních tepen).
Tato vyšetření objektivizují časnější fáze aterosklerózy ještě v období před depozicí kalcia (AHA klasifikace I-III). Klíčovou roli v diagnostice, prevenci a léčbě onemocnění kardiovaskulárního systému hraje hladina kalcia, fosforu, parathormonu, velikost kalciumfosfátového produktu a hypertenze.
Je třeba si uvědomit, že pň dlouhodobém přežívání pacientů, u kterých byla zahájena náhradní léčba dialýzou nebo transplantací už v dětském věku, vzniká poškození kardiovaskulárního aparátu již v době, kdy jsou v péči pediatrů. Pokrok ve zvládnutí těchto komplikací přinášejí novější vazače fosfátů bez kalcia a pravděpodobně i nová analoga vitamínu D.
Ty mohou přispět omezením absorpce kalcia v intestinálním traktu k efektivnímu potlačení sekundárního hyperparatyreoidismu. Dalším cílem musí být důsledná kontrola hypertenze, která je u dětských pacientů s poruchou funkce ledvin obvyklá a přispívá k rozvoji aterosklerotických změn.