Jak dokazují epidemiologické a laboratorní práce z posledních let, existuje vedle skupiny nádorů souvisejících s expozicí tabáku a alkoholu skupina nádorů, především orofaryngu, v jejichž etiologii se uplatňují humánní papillomaviry (HPV). Cílem publikace je podat přehled o přítomnosti a významu HPV u nádorů ústní dutiny a orofaryngu v české populaci, o rizikových faktorech těchto nádorů a o možném využití poznatků o HPV v klinické praxi.
Do studie byli zařazováni pacienti s nádory ústní dutiny a orofaryngu a byla vytvořena kontrolní skupina pacientů bez nádoru. Data o rizikových faktorech byla získávána pomocí dotazníků, buňky z výplachů dutiny ústní a orofaryngu a tkáň nádorů byly vyšetřeny na přítomnost HPV pomocí polymerázové řetězové reakce a reverzní hybridizace.
Krev byla vyšetřena na přítomnost protilátek proti HPV. Přítomnost HPV DNA byla nalezena u 61.6 % tumorů, častěji v orofaryngu (68 %) než v ústní dutině (18,2 %).
Skupina pacientů s HPV pozitivními nádory se vyznačuje nižším výskytem kuřáků a konzumentů alkoholu než skupina pacientů s HPV negativními nádory. Z hlediska sexuálního chování, věku a pohlaví nebyl zjištěn mezi oběma skupinami rozdíl.
Obecně byla nejvýznamnějším rizikovým faktorem konzumace tabáku, dále alkoholu, nižší vzdělání a vyšší počet sexuálních partnerů. Přítomnost HPV v nádoru významně příznivě ovlivňuje prognózu onemocnění.
Přítomnost HPV v buňkách z výplachů a přítomnost protilátek proti virovým antigenům významně koreluje s přítomností viru ve tkáni tumoru.