Charles Explorer logo
🇨🇿

Invazivní kvasinkové infekce na vybraných hematoonkologických odděleních České a Slovenské republiky - mikrobiologické výsledky projektu CAN CELL

Publikace |
2011

Abstrakt

Cílem předkládaného projektu bylo zmapovat situaci stran invazivních kvasinkových infekcí na vybraných hematoonkologických odděleních České a Slovenské republiky a porovnat citlivost získaných izolátů k vybraným antimykotikům. Materiál a metody: V období 1. 3. 2009-31. 10. 2010 byly sbírány kmeny z potenciálně závažných klinických materiálů od pacientů s hematologickou malignitou.

Každý izolát byl biochemicky určen a byla stanovena jeho in vitro citlivost k echinokandinům, amfotericinu B a vybraným azolům metodou Etest. Současně byla shromažďována relevantní klinická data.

Výsledky: Do studie bylo zařazeno 63 izolátů od 61 pacientů. Mezi izolovanými druhy kvasinek převládala C. albicans a C. glabrata (28, resp. 19 %), což odpovídá světově publikovaným datům.

Nicméně při vyloučení izolátů z bronchoalveolární tekutiny (BAT) se procentuální zastoupení změnilo ve prospěch C. albicans a C. parapsilosis (25, resp. 17 %). Získaná data o minimální inhibiční koncentraci svědčí o dobré citlivosti kvasinek k echinokandinům a amfotericinu B, 10 (16 %) kmenů vykazovalo zkříženou rezistenci k azolům (ve většině případů se jednalo o C. glabrata).

Závěr: Invazivní kvasinkové infekce nejsou častou infekční komplikací u pacientů s hematologickou malignitou v České a Slovenské republice a druhové spektrum původců je u nás podobné, jako je ve světě. Léčbu je zejména u těchto nemocných výhodné opřít o in vitro citlivost kandid k antimykotikům.