V druhé polovině devadesátých let minulého století se v České republice objevil fenomén elektronické taneční hudby a s ním specifický způsob rekreačního užívání drog v prostředí tanečních párty. V letech 2000 a 2003 proběhla mezi příznivci elektronické taneční hudby dvě dotazníková šetření, jejichž cílem bylo zvýšit úroveň znalostí o rozsahu, způsobech a kontextu užívání drog na taneční scéně. Článek obsahuje výsledky z těch částí dotazníku Tanec a drogy 2003, které zjišťovaly údaje o souvislostech konzumace drog v oblastech netypických pro epidemiologické prevalenční studie.
Pro organizace zabývající se drogovou prevencí budou přínosná především zjištění týkající se akceptovatelnosti a atraktivity jednotlivých drog a míra rizik, jež si v souvislosti s jejich užíváním respondenti připouštějí, postoje příznivců taneční hudby ke sledovaným drogám a jejich rizikům. Sledováno bylo i sexuální chování a chování za volantem ve vztahu ke konzumaci drog včetně alkoholu.
I s ohledem na možná zkreslení způsobená metodou sběru dat se ukázalo, že dotazníkové šetření v prostředí párty a prostřednictvím Internetu je cenným zdrojem informací o užívání drog na taneční scéně, který výrazně napomáhá odhalit česká specifika celosvětového fenoménu.