Úvod: Laparoskopický přístup, který je v současné době hojně využíván mnoha chirurgickými disciplínami, byl na řadě pracovišť, především ve Spojených státech amerických, doplněn o robotický systém da Vinci. V prosinci loňského roku byla v Ústřední vojenské nemocnici Praha zahájena činnost multioborového robotického centra.
V rámci zavádění robotické soustavy da Vinci do klinické praxe jsme prováděli roboticky asistovanou laparoskopickou cholecystektomii. Metodika: S pomocí robotického systému da Vinci jsme prováděli elektivní laparoskopickou cholecystektomii.
Operační tým (dva operatéři, dvě sálové sestry) absolvoval certifikovaná zahraniční školení. Oba operatéři mají mnohaleté zkušenosti s laparoskopickou cholecystektomií.
Po zavedení kapnoperitonea operatér ovládal instrumenty z konzole robotické soustavy, asistent z pomocného portu naložil klipy na pahýly ductus cysticus a arteria cystica. Žlučník jsme z dutiny břišní evakuovali v plastikovém sáčku v místě původního paraumbilikálního portu. Ve všech případech jsme využívali tři robotická ramena, která fixovala operační optiku, operační háček s možností monopolární koagulace a Cadierovy kleště.
Sledovali jsme d élku operačního výkonu, technické problémy spojené s robotickým systémem, délku hospitalizace a výskyt komplikací. Výsledky: Laparoskopický výkon jsme dokončili u všech nemocných.
Soubor pacientů tvořilo 11 mužů (35,5 %) a 20 žen (64,5 %) průměrného věku 52,5 roku, v rozmezí 27-77 let. Průměrná délka operačního výkonu činila 100 minut, ve skupině posledních 11 pacientů pouze 69 minut.
U 3 (9,7 %) pacientů jsme zaznamenali sekundární hojení paraumbilikální incize. Technické komplikace spojené s robotickým systémem da Vinci jsme nezaznamenali.
Průměrná délka hospitalizace byla 3 dny. Závěr: Po úvodních zkušenostech s roboticky asistovanou cholecystektomií hodnotíme robotický systém da Vinci jako bezpečný a sofistikovaný operační manipulátor, který ale nezastupuje klíčovou roli chirurga s ovládacími a rozhodovacími pravomocemi.
Prezentované výsledky našeho souboru jsou srovnatelné se závěry publikovaných zahraničních prací.