Syndrom spánkové apnoe patří do velké různorodé skupiny poruch, která nese název Poruchy spánku. Ta se dále dělí na další jednotky z pohledu etiologie a patogeneze.
Pro ORL specializaci je z hlediska diagnostiky a možností léčby důležitá podskupina Poruchy dýchání související se spánkem, kde jsou začleněny různé kli-nické jednotky. Z nich je v centru odborného zájmu ORL syndrom obstrukční spánkové apnoe (OSA - Obstructive Sleep Apnea Syndrom) vyskytující se u dospělých pacientů i dětí.
Diagnostika je zaměřena na průchodnost horních cest dýchacích (anatomicky-vývojově nosní dutiny a vedlejší nosní dutiny), oblast nosohltanu, orofaryngu a hypofaryngu (tzv. "crossing area" - oblast společná pro dýchací a polykací trakt) a hrtanu (anatomicky dolní cesty dýchací). Cílem ORL vyšetření je najít možné anatomické překážky či zúžení, u kterých lze předpokládat podíl na poruše dýchání.
V nosní dutině lze očekávat např. deviaci nosního septa, hypertrofii nosní sliznice, polypy, v hltanu adenoidní vegetaci, hypertrofii patrových tonzil, měkkého patra, uvuly, kořene jazyka. V žádném případě nelze opomíjet v těchto lokalitách též možnost výskytu nádorové, dokonce i maligní, léze.
ORL vyšetření můžeme rozdělit na obecné (základní, standardní) a speciální. Obecné vyšetření určitě není nutné podrobn ě rozebírat.
Zahrnuje anamnézu a vyšetření - většinou endoskopické, výše zmíněných lokalit. Do speciálního vyšetření řadíme techniky, které přinášejí doplňující informace o patologii v ORL nálezu, pomáhající lépe rozhodovat o způsobu chirurgické terapie.
V této oblasti se vytváří neustále nové instrumentální, laboratorní a testovací metody.