Cíl studie: Zhodnotit vliv frakcionované plazmatické separace a adsorpce (FPSA) na hemodynamiku u experimentálního modelu akutního jaterního selhání (ASJ) na velkém laboratorním zvířeti ve srovnání s kontrolní skupinou. Typ studie: Experimentální studie.
Pracoviště: ARO - Úst řední vojenská nemocnice v Praze. Materiál a metoda: Celkem u 21 laboratorních prasat, hmotnosti 25-45 kg jsme vyvolali ASJ metodou chirurgické devaskularizace.
U 14 z nich jsme ASJ léčili pomocí FPSA. Dalších 7 zvířat jsme zařadili do kontrolní skupiny.
Během pokusu jsme monitorovali parametry hemodynamiky v 0., 3., 6., 9. a 12. hodině, biochemické parametry a ICP. Data jsme statisticky analyzovali pomocí T-testu a Mannova-Whitneova neparametrického testu, za významný byl považován rozdíl p 0,05) ve srovnání s kontrolní skupinou.
Významné snížení intrakraniálního tlaku (ICP) jsme pozorovali u skupiny léčené FPSA (p < 0,05). Ve 3. hodině jsme zaznamenali signifikantní snížení tepové frekvence (HR) ve skupině s FPSA.
V 9. hodině bylo signifikantní zvýšení indexovaného srdečního výdeje (CI) a v 6. a 12. hodině signifikantní snížení tlaku v zaklínění (PAWP). Závěr: Naše experimentální práce s léčbou akutního jaterního selhání pomocí přístroje Prometheus u velkého laboratorního zvířete neprokázala signifikantní změny hemodynamických parametrů.