Úvod: Nádorové stenózy terminálního choledochu patří mezi onemocnění s nejzávažnější prognózou. Omezené možnosti radikálni chirurgické léčby a relativně velmi krátká doba přežití paliativně operovaných vedou některé autory k odmítání indikace chirurgick é léčby a k upřednostňování pouze endoskopické paliativní drenáže žlučovodu.
Materiál a metoda: Na vlastním souboru 129 nemocných operovaných pro nádorovou stenózu terminálního choledochu jsme vyhodnotili histologické typy obturujících nádorů, perioperační mortalitu a morbiditu operovaných radikálně i paliativně a dlouhodobé výsledky léčby hodnocené mediánem přežití u jednotlivých typů nádorů a recidivou obstrukce žlučovodu po operaci. Výsledky: Mezi příčinami nádorové obstrukce terminálního choledochu převažoval duktální adenokarcinom pankreatu, mezi resekabilními tumory však byl ve více než 40% příčinou jiný typ nádoru.
Třicetidenní mortalita činila v celém souboru 5 % a morbidita 19 %. Medián přežití radikálně operovaných dosáhl 17,5 měsíce ve srovnám s 5,5 měsíce u operovaných paliativně.
Recidivu obstrukčního ikteru měla v dalším průběhu 3 % operovaných nemocných. Závěr: Srovnání dosažených výsledků s údaji o endoskopické paliaci v písemnictví potvrzuje, že obě metody jsou při vhodné indikaci srovnatelně efektivní v paliativní léčbě nádorové obstrukce žlučovodu.
Chirurgické léčbě je vhodné dát zásadně přednost u potenciálně radikálně operabilních nálezů a u mladších nemocných s perspektivou delšího přežití.