Celosvětově je genetická diagnostika založena na špičkových vědeckých poznatcích. V posledním desetiletí navíc došlo k rychlému zavádění vědeckých výsledků do každodenní molekulárně-genetické diagnostické praxe a genetika tak začíná mít významný dopad na většinu klinických oborů.
Molekulárně-genetická diagnostika (nebo také DNA diagnostika) se stává neméně významným oborem, jako již její "zavedenější kolegyně" - klinická biochemie. S tím souvisí i skutečnost, že genetické laboratoře (DNA diagnostika, cytogenetika a biochemická genetika) začínají rozvíjet stejnou problematiku organizace práce a kontrol jakosti (certifikace a akreditace podle norem ISO), která již delší dobu existuje v doméně klinické biochemie.
Zkrátka DNA diagnostika opouští převážně výzkumné laboratoře a stává se rutinní diagnostickou disciplínou. Projekt EuroGentest, financovaný z výzkumných prostředků 6. rámcového programu Evropské komise (www.eurogentest.org), řeší v průběhu let 2005-2010 komplexní problémy spojenés genetickou diagnostikou vytvořením evropskésítě "excellence (Network of Excellence)" v oblas-ti genetického vyšetření - tj. molekulární genetické a cytogenetické diagnostiky, biochemické genetiky, včetně zvýšení kvality genetického poradenství.
Celková filozofie projektu EuroGentest spočívá v integraci jinak roztříštěných národn ích aktivitv této oblasti a jejich převedení na společného jmenovatele. V podstatě se jedná o jakousi "síť sítí".
Tento organizační model funguje tak, že podporuje neustávající cyklus kritické profesní sebereflexe na národní a evropské úrovni.