Nadledviny se skládají z dřeně produkující adrenalin a noradrenalin a kůry nadledvin produkující glukokortikoidy, mineralokortikoidy a androgeny. Sekrece hormonů kůry nadledvin ovliv ňuje prenatální vývoj jedince, v celém postnatálním období udržuje homeostázu organizmu.
Výchozí strukturou hormonů kůry nadledvin je cholesterol, který se v dalších reakcích za účasti řady enzymů metabolizuje na jednotlivé hormony. Při enzymatickém defektu vznikají onemocnění označovaná jako kongenitální adrenální hyperplázie.
Kongenitální adrenální hyperplázie (CAH) jsou skupinou autozomálně recesivních onemocnění provázených poruchou syntézy mineralokortikoidů, glukokortikoidů a androgenů. Klinický obraz je variabilní od těžké, život ohrožující solné poruchy po lehkou, často nepoznanou nadprodukci androgenů.
Přibližně 95 % všech onemocnění CAH způsobuje deficit 21-hydroxylázy. K včasné detekci těžké formy deficitu 21-hydroxylázy slouží novorozenecký screening.
Screening je založen na průkazu zvýšené hladiny 17-hydroxyprogesteronu (17-OHP) ze suché krevní kapky v důsledku snížené aktivity 21-hydroxylázy. Hladina 17-OHP může být po narození zvýšena nejenom v důsledku nižší aktivity 21-hydroxylázy, ale také díky nezralosti, hypoxii, sepsi nebo i zkřížené reaktivitě imunoanalytických metod s jinými zvýšenými steroidy.
Výsledkem je nízká pozitivní prediktivní hodnota screeningu (1,6 %). Zlepšení pozitivní prediktivní hodnoty novorozeneckého screeningu CAH je možné zavedením dalších analytických stupňů přímo v té suché kapce