Autoři hodnotí údaje 228 dětí (ve věku od 3,2 do 18 let) s nadváhou a obezitou, které byly komplexně vyšetřeny a dále sledovány v obezitologické ambulanci Dětské polikliniky FN Motol v Praze. Na základě jednotného protokolu byla v týmové spolupr áci prováděna kognitivně behaviorální terapie s pacientem i celou jeho rodinou.
Byla hodnocena psychosociální problematika, zdravotní stav dětí v závislosti na závažnosti obezity i dosažené výsledky redukce hmotnosti. Pouze 29 % sledovaných dětí bylo v odpovídající duševní pohodě, 32 % dětí mělo známky ADHD syndromu a specifické poruchy učení, 39 % dětí mělo projevy nejistoty až úzkosti.
Zdravotní komplikace se objevovaly již u 37,5 % dětí s obezitou prvního stupně, 47,2 % dětí mělo již obezitu spojenou s komplexními metabolickými změnami, které je nutné léčit. Hodnocení redukce hmotnosti bylo posuzováno v souvislosti s přirozeným úbytkem pacientů ze sledování.
U dětí sledovaných po dobu dvou let se podařilo v průměru hmotnost zredukovat o -0,8 SD BMI. Výsledky prokázaly, že nejjednodušší a nejúčinnější léčbou dětské obezity je její prevence.
Je však nutné včasně zhodnotit zdravotní rizika rozvíjející se obezity se sledováním a léčbou v rámci koncepce dětské obezitologie.