Účel studie: Rekonstrukce předního zkříženého vazu (ACL) se v poslední dob ě stala široce používanou metodou léčby chronické nestability. Tuto operaci provádíme na našem pracovišti od roku 1996.
Cílem této studie bylo zhodnotit účinek této operace v dlouhodobém výhledu pomocí nového zařízení umožňujícího objektivnější posouzení přední stability kolene pomocí rollimetru. Materiál: Ze 150 pacientů podstupujících operaci lézí předních zkřížených vazů na Ortopedické klinice pro děti a dospělé, 2. lékařská fakulta, Univerzita Karlova a Fakultní nemocnice v Motole, bylo v letech 1996-2000 zařazeno 42.
Rekonstrukce vazby byla provedena transtibiální technikou s použitím štěpu patelárních vazů B-T-B; 90% pacientů bylo léčeno artroskopií, 10% otevřenou operací. Metody: Pacienti operovaní v letech 1996 až 2000 obdrželi dotazník a byli pozváni k vyšetření na naší ambulanci.
Hodnocení bylo založeno na IKDC z, výsledků Lachmanova testu provedeného na kolorimetru, který umožňuje objektivní hodnocení testu, Tegnerova skóre pro hodnocení denních činností a Lysholmova skóre pro porovnání před a pooperačních hodnot. Výsledky byly statisticky analyzovány.
Subjektivní hodnocení bylo získáno z dotazníků pacientů předložených při tomto vyšetření. Výsledky: Výsledky ukazují, že při dodržení vhodného postupu poskytuje operace spolehlivý výsledek tím, že obnovuje stabilitu kolenního kloubu a umožňuje pacientovi vrátit se k předchozím sportovním aktivitám.
Nový Rollimeter zařízení se osvědčil jako účinný díky své jednoduché konstrukci a snadné manipulaci a protože získané hodnoty byly objektivnější než hodnoty z klinického vyšetření. U 86% pacientů byla léčená funkce kolena hodnocená na základě IKDC normální nebo téměř normální.
Objektivní měření předního tibiálního translačního pr ůřezu ukázalo rozdíl až 5 mm mezi ošetřeným a kontralaterálním koncem. Průměrná aktivita hodnocená podle Tergnera se zvýšila o 3 stupně a průměrné Lysholmské skóre se zlepšilo o 30 bodů.
Za selhání štěpu byl považován rozdíl větší než 5 mm v předním tibiálním translaci mezi léčeným a kontralaterálním koncem; k tomu došlo u 7% pacientů. Nevýhodou této operace však zůstává omezená schopnost pohodlně klečet bez bolesti a parestézie uvnitř a kolem tuberkulity tibie.
Diskuse: První výsledky objektivního vyhodnocení náhrady ACL ukazují, že správně provedená operace vede k jasnému zlepšení biomechanických vlastností kolenního kloubu. Naše skupina pacientů byla hodnocena podle stanovených kritérií a výsledky jsou v souladu s výsledky uvedenými v příslušné literatuře. Účelem naší studie bylo navíc informovat o použití nového jednoduchého měřicího zařízení, které by bylo snadněji dostupné nemocnicím v České republice než arthrometr KT 1000 západní provenience.
Obě tato zařízení, na rozdíl od jiných skórovacích systémů, mohou poskytovat objektivní hodnocení pooperačních výsledků a jejich širší aplikace by přispěla k vyšší kvalitě retrospektivního hodnocení skupin pacientů také v jiných nemocnicích. Závěry: Naše výsledky jsou v souladu s výsledky publikovaných studií a podporují skutečnost, že rekonstrukce ACL je technicky náročná operace, jejíž výsledky závisí na přísném pozorování chirurgického zákroku a na frekvenci chirurgického výkonu prováděného v jednotlivých institucích.
Naše studie ukazuje možnost širšího použití rollimetru jako alternativy k artrometru KT 1000 běžně používanému v jiných zemích.