IgA nefropatie je glomerulonefritida, k jejíž diagnóze je nutný bioptický průkaz převažujících uloženin IgA1 v mezangiu glomerulů. Klinicky jde obvykle o výraznou erytrocyturii s mírnou proteinurií.
Vzniká v důsledku zvýšen é tvorby a následného ukládání cirkulujících imunitních komplexů do glomerulů, kdy antigenem jsou neúplné cukerné řetězce otočné oblasti ("hinge region") imunoglobulinu A1 (IgA1) a protilátkou IgG nebo IgA1, které se specificky váží k těmto cukerným řetězcům. Cukerné řetězce "hinge region" se skládají z N-acetylgalaktozaminu (GalNAc), který je připojen k serinu nebo treoninu O-glykozidickou vazbou.
U zdravých lidí je na GalNAc připojena galaktóza (Gal). Dalším monosacharidem tohoto cukerného řetězce je sialová kyselina (NeuAc, neuraminic acid), která je připojena na Gal nebo na GalNAc nebo na oba tyto monosacharidy.
U pacientů s IgA nefropatií chybí v některých cukerných řetězcích IgA Gal a koncový GalNAc je antigenním epitopem pro přirozené a obecně se vyskytující cirkulující anti-GalNAc protilátky. Vzniklé cirkulující imunitní komplexy se ukládají v mezangiu glomerulů.
O-glykozidický řetězec končící GalNAc se nazývá Tn-antigen nebo také jen T-antigen, jestliže se řetězec skládá z disacharidu GalNAc-Gal, říká se mu TF (Thomsen-Friedenreich) antigen. Zvýšená exprese Tn a TF byla nalezena na řadě nádorových buněk, především u nádorů zažívacího traktu.
Terminální GalNAc na glykoproteinech membrány erytrocytů, lymfocytů, monocytů a trombocytů je příčinou vzácného Tn syndromu.