Zcela jistě směřujeme k přesněj šímu pochopení toho, co vlastně je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Svědčí otom i vývoj definic této nemoci.
Chronická bronchitida byla poprvé popsána vroce 1880. Od té doby byla publikována řada definic, které lépe nebo hůře vyjádřily podstatu onemocnění.
Nejnovější definice je zroku 2004. Dle této definice je CHOPN preventabilní a léčitelné onemocnění charakterizované bronchiální obstrukcí, která není plně reverzibilní.
Bronchiální obstrukce je jak progredující, tak spojená sabnormální odpovědí plic na škodlivé částice nebo plyny. Primární příčinou je kouření cigaret.
CHOPN postihuje hlavně plíce, nicméně má závažné systémové následky. Dalším problémem je nejasnost vtom, který parametr nejlépe vyjadřuje obtíže nemocného a je tedy vlastně cílem léčby CHOPN.
Skutečnost, že chybí obecně akceptovatelný parametr měřitelný unemocných sCHOPN (jiný než FEV1 - usilovně vydechnutý objem vprvní vteřině), který by mohl být užit jako kritérium pro zhodnocení nové léčby a pro schválení nových léků, poškozuje výzkum i klinickou praxi. To si uvědomili i experti patřící ke GOLD.
Proto doporučují užívat khodnocení CHOPN termíny výsledek a marker. Klinický výsledek je následkem CHOPN pociťovaným nemocným (příznaky, ztráta hmotnosti, snížení výkonnosti, exacerbace, nutnost lékařského ošetření, mortalita).
Marker je měřitelný parametr související sjedním nebo více klinickými následky. Klíčovou úlohu pro ovlivnění dalšího rozvoje onemocnění zaujímá redukce rizikových faktorů, především prevence kouření.
Není pochyb otom, že zavedení dlouhodobě působících β 2-sympatomimetik (LABA) a dlouhodobě působícího anticholenergika tiotropia přineslo významný pokrok vléčbě nemocných sCHOPN. Proto se dlouhodobě působící bronchodilatační léky staly základem léčby.