Charles Explorer logo
🇨🇿

Komoce míšní: retrospektivní studie 24 pacientů

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2012

Abstrakt

Komoce mozková je v současné době dobře známý pojem s detailně propracovaným mechanismem vzniku, patofyziologickým korelátem a klinickými projevy. Rovněž komoce míšní je pojem v literatuře často zmiňovaný, zejména však v obecných částech publikací.

K dispozici je několik experimentálních prací se zvířecími modely a několik klinických studií s neúplnými diagnostickými a klinickými údaji. Recentní práce jsou spíše kazuistiky nebo soubory zaměřené pouze na skupiny sportovců.

V našem souboru se jedná o pestrý vzorek běžné populace. Komoce nervové tkáně je transientní ztráta neuronálních funkcí jako následek akcelerace (traumatu) bez strukturálních změn nebo rezidua.

Z obecně platné definice vyplývá, že komoce míšní je charakterizována jako plně reverzibilní, krátkodobá porucha míšních funkcí důsledkem traumatu bez známek strukturálních změn. V minulosti bylo toto poranění zejména u dětí zahrnováno pod nosologickou jednotku Spinal Cord Injury Without Radiological Abnormalities (SCIWORA), ta ale zahrnuje jakékoliv poranění míchy s neurologickým korelátem bez nálezu traumatických změn na rtg a CT vyšetření.

Po zavedení MR vyšetření do běžné klinické praxe byly u některých poranění zjištěny strukturální změny v obrazu míchy. V současnosti stále panuje nejednotnost v terminologii a nosologickém zařazení jednotlivých typů poranění.

Neurologické postižení obyčejně zvyšuje závažnost poranění páteře, v případě komoce míšní je však situace poněkud odlišná. Cílem práce j e zhodnocení souboru pacientů s komocí míšní, návrh diagnostického algoritmu, efektivní terapie a předpoklad další prognózy postižených pacientů.

MATERIÁL A METODIKA V publikaci jsme zpracovali soubor všech pacientů hospitalizovaných na Spondylochirurgickém oddělení FN Motol za období 9/2002 až 12/2010, dále soubor pacientů konziliárne ošetřených na jiných pracovištích nemocnice v období od 1/2008 do 12/2010. Retrospektivní analýzou záznamů a vyšetření jsme vybrali pouze pacienty s jasnou anamnézou traumatu a následně navrženou konzervativní terapií.

Z celého souboru jsme vyčlenili skupinu, která odpovídala obecně známým kritériím komoce míšní: 1. poranění páteře s ihned vyjádřeným neurologickým deficitem různé kvality, 2. neurologický deficit odpovídající etáži poraněné páteře, 3. restituce neurologického deficitu do 72 hodin od úrazu 4. na zobrazovacích metodách není zjištěn morfologický korelát poranění páteřních struktur. Klinická data byla získána z dokumentace při hospitalizaci, z ambulantních kontrol či telefonickým dotazem.

Do souboru jsme zahrnuli pouze pacienty, kteří měli kompletní zobrazovací dokumentaci, to je vyšetření konvenční skiagrafií (rtg), magnetickou rezonancí (MR) nebo počítačovou tomografií (CT).