Na našem pracovišti jsme analyzovali soubor 37 dětí s vývojovou dysfázií, u kterých byla prováděno noční video-EEG monitorování za účelem zachycení spánkové epileptiformní aktivity. Metodika: U jednotlivých skupin pacientů jsme porovnávali výsledky psychologických vyšetření, a sice hodnoty verbálního a performačního inteligenčního kvocientu a absolutní hodnotu slovníkové zkoušky.
Výboje na nočním EEG jsme zachytili u 12 dětí. U šesti dětí s přítomností epileptiformní aktivity na EEG byla vyzkoušena terapie diazepamem v délce šesti až osmi měsíců s cílem ověření účinku potlačení epileptiformní aktivity na vývoj řeči.
Tyto děti byly porovnávány se skupinou šesti dětí s normálním nálezem na EEG. Výsledky: Porovnání vstupních psychologických vyšetření ukázalo tendenci k horším výsledkům v oblasti verbální i neverbální u dětí s epileptiformním nálezem na EEG, tento trend nebyl patrný u nejmenších dětí.
U prospektivně sledovaných dětí s terapií diazepamem jsme významný pokrok ve vývoji řeči, vyjádřený jako vzestup verbálního inteligenčního kvocientu, nalezli pouze v jediném případě. Závěr: Z výsledků studie nevyplývá přesvědčivý pozitivní efekt antiepileptické terapie u dětí s vývojovou dysfázií a epileptiformním n álezem na EEG.
Nicméně rozsah souboru nebyl dostatečný pro statistická zhodnocení. Studie může významně posloužit jako podklad pro další prospektivní sledování pacientů s vývojovou dysfázií.