Autoři shrnují současný stav detekce a průkazu etiologie plicních uzlů. Bronchogenní karcinom je hlavní příčinou úmrtí na maligní onemocněni nejen v zemích Evropské unie a USA, ale celosvětově.
Celkově přežívá dobu 5 let méně než 15 % nemocných. Současně je velký rozdíl v přežívání mezi stadiem lA (60 % pacientů žije déle než 5 let) a stadiem IV. (pouze méně než 1 % žije 5 let a déle).
Studie s využitím CT s nízkou dávkou záření pro screening probíhají v Evropě i USA (studie s 50 000 osobami začala V roce 2004). Definitivní výsledky prospektivní, randomizované, kontrolované studie ohledně výsledků snížení mortality budou však k dispozici nejdříve v roce 2010.
Podle našeho národního onkologického registru v ČR ročně onemocní 4589 mužů a 1397 žen. Úmrtnost se incidenci velice přibližuje - 4219 mužů a 1339 žen za rok - a bronchogenní karcinom se na úmrtnosti novotvarů podílí 26 %. Autoři popisují pravidla pro sledování malých plicních uzlů u skupiny nízce a vysoce rizikových (CT).
Poslední doporučení Fleischnerovy společnosti z roku 2005 rozd ěluje uzly do tří skupin a doporučuje vhodné intervaly pro opakované CT kontroly. Při zavedení screeningu plicního karcinomu je možné využívat též automatickou či poloautomatickou analýzu obrazů - diagnostiku s pomoci počítače (CAD).
Tyto systémy umožní kromě zpřesnění průkazu malých uzlů též mnohem přesnější kalkulaci jejich objemu a změn objemu malých uzlů v čase. Autoři prezentují vlastní výsledky s vývojem softwaru ve spolupráci s ČVUT.