Iatrogenní poranění cév u plánovaných ortopedických výkonů je vzácné. Podle dostupných pramenů se pohybuje v řádu promile (2, 11).
Důsledky jsou však závažné a není-li poškození rozpoznáno včas, tedy bezprostředně během operace, nejdéle v operační den, dochází k vážným komplikacím, které nezřídka vedou ke ztrátě končetiny či dokonce k úmrtí. Nízké procento cévních komplikací svědčí o velmi dobře propracovaných operačních postupech, využívajících přístupů, kde jsou cévy dobře ochráněny (16).
Nicméně v oblasti acetabula je cévní svazek v bezprostředním kontaktu s operačním polem a za určitých okolností může být poškozen. Nejčastěji jsou s poškozením cév spojovány revizní operace totálních náhrad kyčelního kloubu.
Zvláště choulostivé jsou situace, kde je migrující acetabulární komponenta v bezprostřední blízkosti cévního svazku nebo na něj dokonce naléhá. U starších nemocných bývá takový nález často spojen se sklerotickým postižením tepen a tedy se sníženou odolností cévy vůči traumatu.
Zvýšené riziko je i u primárních implantací totálních náhrad v terénu po předchozích operacích nebo po traumatech. Společným jmenovatelem jsou zde jizevnaté změny v operačním poli, změna normálních anatomických poměrů a obtížnější preparace v místech, kde je cévní svazek fixován v jizvě.
Vzhledem k neustále narůstajícímu počtu výkonů tohoto druhu bychom rádi upozornili na hlavní aspekty diagnostiky a současné možnosti léčby případných cévních poranění spojených s touto problematikou. Sdělení by mělo ortopedické veřejnosti umožnit snazší orientaci v problematice cévních poranění v oblasti kyčelního kloubu, především v situaci, kdy není dostupný cévní chirurg.
V opačném případě, pokud je to jen trochu možné, je na místě pokusit se zamezit krvácení co nejšetrnější kompresí, nenakládat na slepo peány či svorky a přivolat odbornou pomoc.