Alergická rýma a astma představují globální zdravotnické problémy pro všechny věkové skupiny. Velmi často se vyskytuje astma a rýma souběžně u téhož jedince.
Iniciativa ARIA ("Alergická rýma a její vliv na astma") vznikla během pracovního zasedání expertní skupiny WHO v roce 1999 a výsledný dokument byl pak publikován v r. 2001. ARIA změnila klasifikaci alergické rýmy (sezónní, celoroční) na lehkou, středně těžkou, těžkou - intermitentní a perzistující.
Tato klasifikace je v souladu s vlivem alergické rýmy na pacienta a jeho život. V revizi dokumentu v r 2010 byla vypracována doporučení pro klinickou praxi V podobě pravidel vedení léčby alergické rýmy a komorbidit astmatu na podkladě stupňovitého principu tzv.
GRADE (Recommendation, Assessment, Development a Evaluation - doporučení - posouzení - vývoj - zhodnocení). Dokument ARIA byl rozšířen a zaváděn ve více než 50 zemích světa.
V České republice byl prijat už v r. 2001, přeložen a jeho zavedení do praxe je věnována průběžně trvalá pozornost. Koordinátorem aktivity je Česká iniciativa pro astma o.p.s. (ČIPA), která vnímá program ARIA jako integrální součást v péči o alergii a astma v souladu s doporučeními GINA. ČIPA byla zastoupena v přípravě programu dětského astmatu - PRACTALL a ve své činnosti uplatňuje závěry deklarace EU v péči o dětské astma.