Byla již popsána řada významných faktorů určujících výskyt klinických komplikací u pacientů po akutním koronárním syndromu. I přesto jsou patrné výrazné interindividuální rozdíly v následném osudu těchto pacientů s podobným rizikovým profilem.
V těchto odlišnostech hrají jednoznačně významnou úlohu genetické faktory. Pomocí stanovení nevýhodných genů a jejich kombinací bychom mohli vytipovat pacienty vhodné pro podrobnější diagnostické sledování a případně i optimální léčbu.
Hlavním cílem právě zahájené multicentrické studie je detekce nevýhodných genových alel a genotypů, jednak z hlediska vzniku akutních koronárních příhod v průřezové studii, jednak z hlediska vzniku komplikací následujících po vzniku těchto příhod ve studii longitudinální. V první fázi studie bude vyšetřeno 2 500 mužů a žen přijatých s akutním koronárním syndromem na pěti pražských koronárních jednotkách.
Kontrolní skupinou bude již vyšetřený reprezentativní 1% populační vzorek 2 600 mužů a žen z České republiky. Budou stanoveny varianty genů, které patří v současnosti k nejvíce diskutovaným: gen pro connexin 37, gen stromelysinu 1, gen inhibitoru aktivátoru plazminogenu typ 1, a gen lymfotoxinu alfa.