Inzulinová rezistence znamená poruchu v účinku inzulinu a definujeme ji jako stav, při němž normální plazmatické hladiny inzulinu vyvolávají nižš í biologickou odpověď v organismu. Klinicky je hlavním projevem porucha v oblasti metabolismu glukózy, i když rezistence se projevuje i v dalších oblastech účinků inzulinu, jako je metabolismus tuků a bílkovin, proliferační a mitogenní efekt či vliv na sekreci vazoaktivních působků.
Inzulinová rezistence je asociována s celou řadou patologických stavů, nejčastěji ji však potkáváme jako podklad metabolického syndromu, který výrazně zhoršuje prognózu nemocných a vede ke zvýšenému riziku akcelerace aterosklerózy, rozvoje kardiovaskulárních komplikací, zvýšení celkové mortality, morbidity a rizika vzniku některých nádorů. Inzulinovou rezistenci můžeme přímo ovlivňovat režimovými opatřeními (dieta, fyzická aktivita), ale také léky zlepšujícími inzulinovou senzitivitu (metformin, thiazolidindiony).
Součástí léčby metabolického syndromu je však i ovlivnění jeho dalších klinických komponent, např. hypertenze, dyslipidémie nebo prokoagulačního stavu.