Doporučení uvedená v článku byla vytvořena na základě shody panelu expertů složeného ze zástupců Sekce kolposkopie a cervikální patologie ČGPS, Onkogynekologické sekce ČGPS a Společnosti českých patologů. Konsensus vznikl na setkání v rámci 12.
Bauerova dne v listopadu 2008, připravené texty byly upraveny na základě připomínek jednotlivých členů panelu a sporné momenty byly konzultovány s plénem, v němž byli zastoupeni přední specialisté ČR v onkogynekologii a cervikální patologii, a veřejným hlasováním potvrzeny. Algoritmy vytvořené pro jednotlivé nálezy by měly sloužit jako guidelines pro každodenní praxi.
Jejich potřeba byla vyvolána změnami v české gynekologii a absencí doporučených postupů jak v primární linii, tak v rovině expertů pro realizaci funkčního screeningu. Poslední ucelený a koncepční publikovaný text věnovaný celému rozsahu problematiky cervikální patologie byl publikován týmem vedeným doc.
Robem v roce 2003. Filozofie tvoření algoritmů vycházela z představy funkčního screeningu.
Abnormální výstupy screeningu (nutná podmínka hodnocení dle systému Bethesda 2001) by měly být následně zhodnoceny diagnostickým postupem. V tabulce 1 je na datech z největší české cytologické laboratoře (audit 2008) zachycena četnost jednotlivých nálezů.